Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.

6 marca (piątek), godz. 18.00  Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13

Wieczór autorski DARII GALANT  i prezentacja jej najnowszego dramatu Obłudnicy. Czarcie wesele.

GalantD s

       
Daria Galant - pisarka, poetka, dramatopisarka, reżyser. Autorka filozofii Teoria Białej Emocji. Przedstawicielka nurtu sztuki niezależnej w literaturze i filmie. Zdaniem dr hab. Agnieszki Kuniczuk- Trzcinowicz z Uniwersytetu Warszawskiego twórczość autorki wnosi znaczący i innowacyjny wpływ w literaturę europejską. Wielu reżyserów i badaczy koncepcji społecznych zza granicy żywo interesuje się twórczością Darii Galant i jej reinterpretacją. W Długosiodle prowadzi ośrodek pracy twórczej.
Obłudnicy. Czarcie wesele to dramat, który powstał w 2018 r. Oparty na strukturze opowieści ludowej, dotyka współczesnych problemów relacji społecznych, takich jak konformizm, filisterstwo, brak etyki w relacjach międzyludzkich. Wizja mini społeczeństwa, ukazana na podstawie gości pewnego wesela, przekracza analizę jedynie drobnomieszczańskiej podłości i zacofania etycznego. Ukazuje o wiele głębszy, bo współczesny obraz cynizmu, szyderstwa, wyrafinowania w wykradaniu ludziom ich tożsamości. Pokazuje rzeczywistość nie do pojęcia, kiedy tzw. "rządy dusz" przejmuje pospólstwo, a nie społeczeństwo. Zazdrość, zawiść, tworzenie negatywnych przestrzeni komunikacyjnych zaprezentowane jest w dramacie w bardzo ciekawej formie literackiej, gdzie widz lub czytelnik bezpośrednio integruje się z fabułą Obłudników... i wyciąga własne, konstruktywne wnioski.

 Fabuła dramatu "Obłudnicy. Czarcie wesele" napisana jest przez autorkę zgodnie z jej założeniami filozofii Teorii Białej Emocji, w której pisarka poszukuje drogi do tworzenia społeczeństwa współodczuwającego i współczującego. Najnowszy dramat autorki pokazuje, jak intelektualne i ważne jest pisarstwo Darii Galant i jaką niesie moc oczyszczającą dla odbiorców.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce,  Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.