Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.

15 - 25.01.2018 r.  "Morskie podróże  w bibliotece" = Ferie zimowe 2018 r.

 "Morskie  podróże  w  bibliotece"  pod  takim  hasłem  odbyły się  ferie  zimowe  w  Filii Nr 3  zorganizowane  dla najmłodszych  czytelników  z  okolicznych  osiedli. Spotkania odbywały  się  codziennie  w  godzinach  od  11.00  do  13.00.

12.01.2018 r. "Podróż ku wartościom" - lekcja biblioteczna

Naszą  bibliotekę odwiedziła  klasa  III  ze  Szkoły Podstawowej  nr 6. Dzieci  dowiedziały  się  co  mogą  zrobić aby  wypożyczać  u  nas  książki. Ponadto  w  trakcie  spotkania przybliżyłyśmy  uczniom  wartości  uniwersalne,  jakimi  powinni kierować  się  w  życiu  takie  jak: szacunek, uczciwość, mądrość, empatia. Spotkanie  zakończyliśmy  pracą  plastyczną  "dla przyjaciela".

 

F3lekcja

 

28.11.2017r. " "Zebra Zanzibar - Przedszkole Miejskie Nr 17"

28 listopada do biblioteki zawitały przedszkolaki z grupy VI Misia Coralgola z PM nr 17 w Ostrołęce. Tematem zajęć były marzenia. Dlatego przeczytaliśmy książkę o marzycielu pod tytułem "Zebra Zanzibar" F. Law.
Po zapoznaniu się z odważną i pełną pomysłów zebrą dzieci opowiadały o własnych marzeniach. Przedszkolaki, jak zwykle bardzo aktywnie  przystąpiły do zabawy. Polegała ona na podzieleniu grupy na cztery części. Z każdej z grup dzieci wytypowały po jednym przedstawicielu, którego musiały przebrać za zebrę. Służyły do tego kolorowe , długie paski z bibuły. Dzieci bawiły się wyśmienicie. Spotkanie zakończyła praca plastyczna. Powstały przepiękne zebry w kolorowe pasy, kwiatki, takie jak wyobraźnia podpowiada przedszkolakom

24.11.2017r. "Każdy ma marzenia -  Przedszkole Miejskie Nr 15"

W piątkowy poranek bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 15. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęliśmy od czytania książki. Tym razem było to opowiadanie pod tytułem "Zebra Zanzibar" Felici Law. Małym słuchaczom bardzo przypadła do gustu główna bohaterka i chętnie włączyły się do rozmowy. Zebra Zanzibar miała dużo marzeń i przedszkolaki także. Każdy miał okazję do opowiedzenia o swoich marzeniach. Przedszkolaki poznały również inne afrykańskie zwierzęta. W formie zabawy musiały opisać jakim zwierzęciem został ich kolega czy koleżanka. Pożegnaliśmy się po małym co nieco.

23.11.2017.  Dzień Pluszowego Misia - wizyta w Przedszkolu Miejskim Nr 17

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci, każdy to wie i mały i duży, wiedzą o tym także panie bibliotekarki z Filii Osiedlowej Nr 3. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiłyśmy do wspólnej zabawy grupę maluszków z PM nr 17. Na początku spotkania dzieci wysłuchały przeuroczej książki "Jak dobrze mieć sąsiada" C. Flooda. Jest to historia  misia, który zaprzyjaźnił się z królikami. Następnie wspólnie z maluchami szukaliśmy przez papierową lornetkę ukrytych w sali pluszaków . Na zakończenie była praca plastyczna i oczywiście małe co nieco.

8, 9.11.2017 r. "O Polsce, Legenda o Lechu , Czechu i Rusie "- Dzień Niepodległości w bibliotece.

8 i 9 listopada, tuż przed obchodami Święta Niepodległości, w naszej bibliotece odbyły się 2 spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 17  z grup Krainy Misia Ruperta i  Krainy Misia Uszatka poznały historię drogi do wolności naszego państwa. Dzieci wysłuchały "Legendy o Lechu,Czechu i Rusie" Wandy  Chotomskiej. Bardzo chętnie i z dużą znajomością odpowiadały na pytania dotyczące historii Polski i jej symboli. Bez trudności wykonywały przygotowane wcześniej zadania, a na koniec spotkania wspólnie zrobiliśmy papierowe flagi Polski.

26.10.2017 r. "Przygody jeża spod miasta Zgierza" - spotkanie z przedszkolakami z PM nr 15.

W czwartek  26 października miało miejsce przyjemne spotkanie z zaprzyjaźnionymi przedszkolakami z PM nr 15.Dzieci z uwagą wysłuchały bajeczki pt."Przygody jeża spod miasta Zgierz" Wandy Chotomskiej. Jak zawsze z wielkim zaangażowaniem zadawały pytania i snuły opowieści o znanych im jeżach. Kiedy czytanie dobiegło końca mali słuchacze czym prędzej zabrały się do wyklejania jeża ze świeżo zebranych liści. Powstały przepiękne prace, które można podziwiać w naszej bibliotece.

26.10.2017 r. "W lesie" - lekcja biblioteczna w gr.III w Krainie Misia Kolargola z PM nr 17.

Tematem przewodnim spotkania z przedszkolakami była jesień. Dzieci wysłuchały przepięknych wierszyków o tematyce jesiennej.Poznały też historię małego zagubionego jeżyka.Tak przygotowani rozmawialiśmy wspólnie o zwyczajach zwierząt, przyrodzie i porach roku. Po wspólnej zabawie zaś mali przyrodnicy zajęli się kolorowaniem jeża.

23.10.2017 r.  "Lew Limpopo" spotkanie w Krainie Kubusia Puchatka gr I z PM nr 17.

Tym razem zaprosiliśmy dzieci w podróż ku wartościom tak bardzo ważnych w życiu człowieka. Na podstawie przeczytanej książki Autorstwa Felicii Law "Lew Limpopo opowieść o lenistwie i ospałości" rozmawialiśmy o obowiązkach domowych.Podczas zajęć dzieciaki świetnie się bawiły, rozwiązywały kalambury a na zakończenie  wykonały pracę plastyczną z elementami jesiennymi.

15.09.2017 r. Lekcja biblioteczna  dla klasy II ze SP Nr 6 -" Nudzimisie idą do szkoły"

Filię Nr 3 odwiedzili uczniowiei ze  Szkoły Podstawowej Nr 6 w  Ostrołęce. Dzieci wysłuchały fragment książki pod tytułem "Nudzimisie idą do szkoły" autorstwa Rafała Klimczaka. Po przeczytaniu młodzi czytelnicy odpowiadali na pytania dotyczące książki. Uczniowie chętnie pokazywali jak wygląda znudzone dziecko. Potem nadszedł czas na zabawę. Dzieci zagrały w ping-ponga za pomocą plastikowych talerzyków i dwóch balonów. Pajęczyna ze sznurka stanowiła ciekawy tor przeszkód. Na koniec mali czytelnicy wykonali pracę plastyczną oraz poczęstowały się cukierkami.

nud2

nud1

10.03.2017 r. -  "Kwiat paproci" Olgi Tokarczuk w SP NR 6

Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 6 była okazją do zapoznania trzecioklasistów z baśnią Olgii Tokarczuk pt."Kwiat paproci". Dzieci z ciekawością wysłuchały baśni i z ochotą podzieleni na grupy rysowały swój wymyślony  magiczny kwiat spełniający wszystkie życzenia. Spotkanie zakończyliśmy słodkim co nieco.

17.03.2017 r. -  "Przygody Misia Uszatka"

17 marca Filię nr 3 odwiedziły przedszkolaki z grupy Misia Koralgola z PM nr 17. Dzieci wysłuchały  książki pt.:"Przygody i wędrówki Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego. Po lekturze dzieci wybierały przedmioty związane z wiosną. Później były zabawy wiosenne: żabie skoki i spacery bociana. Na zakończenie wykonały bociana techniką origami.

22.03.2017 r. -  "Uczynne zwierzęta"

Drugiego dnia wiosny bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy "0" ze SP nr 6. Tradycyjnie nasze zajęcia rozpoczęliśmy czytaniem. Tym razem było to opowiadanie pt.:"Uczynne zwierzęta". Po krótkim omówieniu opowiadania dzieci bawiły się w zbieranie kwiatków wiosennych. Pracą plastyczną była wykonanie bociana z płatków kosmetycznych.

24.03.2017 r. -  "Wiosenne nowinki"

Spotkanie, które odbyło się w czwartek 24 marca było okazją do rozmowy z dzieciakami o wiośnie. Po wysłuchaniu książki Marii Kownackiej pt."Wiosna" nasi mali czytelnicy , wspólnie z bibliotekarką opowiadały jakie zmiany można zaobserwować w przyrodzie podczas tej właśnie pory roku. Na zakończenie podczas twórczej pracy dzieci powstały urocze wiosenne kwiaty.

 

26.09.2016 r. - "Jarzębinka" J. Tajc
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego odwiedziły nas przedszkolaki
z Przedszkola Miejskiego Nr 17. Choć pogoda panowała iście wakacyjna, my
rozmawialiśmy o jesieni. Dzieci wysłuchały bajki Jakowa Tajca pt.:"Jarzębinka".
Po wysłuchaniu zaś robiły piękne kompozycje z jarzębiny i masy solnej.
 
17.10.2016 r. - Nasz przyjaciel Hałabała
Dzisiejsze spotkanie było pretekstem do zapoznania przedszkolaków (PM Nr 17)
z bajką Luzyny Krzemienieckiej pt.:"O gościach, co nie przyszli na ucztę". Była
pogadanka na temat przeczytanej książki, a także o jesieni. W trakcie spotkania
nie zabrakło też zagadek, memorów z jesiennych darów. Było też szukanie a raczej
zbieranie grzybów ( papierowych oczywiście). Na zakończenie dzieci wykonały prace
plastyczne "jesienne ludziki".
 
18.10.2016 r. - Kłopoty Franklina
Pretekstem do zabawy balonami w trakcie dzisiejszych zajęć było opowiadanie
Pauletta Bourgeoisa pt.:"Franklin i guma balonowa". Po przeczytaniu opowiadania
rozmawialiśmy o nastrojach i próbowaliśmy je narysować. W świetnych nastrojach
rozpoczęliśmy balonową zabawę. Było i sportowo i twórczo. Powstały miecze,
kwiatki, pieski, ślimaczki a wszystko to oczywiście z balonów.

25.10.2016 r. - Kosmiczne szaleństwo - wizyta w PM Nr 17
To było bardzo pracowite spotkanie w grupie najmłodszych przedszkolaków.
W ramach promocji biblioteki to pani bibliotekarka przyszła do przedszkola.
Wspólnie z maluchami czytaliśmy książeczkę pt.: "Turlututu, gdzie jesteś?".
Potem była wspólna zabawa i kolorowanie. Dzieciom bardzo spodobał się
pomysł  tworzenia kosmicznego stworka z rękawiczek lateksowych.

16.11, 21.11.2016 r.  - Cztery pory roku
Wspólnie z przedszkolakami z PM Nr 17 łapaliśmy ostatnie promienie
jesiennego słońca. Była okazja zapoznać dzieci z książką Heleny Bobińskiej
pt."O królu słońcu i jego czterech córkach". W trakcie spotkania była wspólna zabawa, quizy, zagadki i jesienne tańce. Nie zabrakło oczywiście i prac ręcznych,
tym razem ozdabialiśmy jesienne drzewko własnoręcznie robionymi stempelkami.
Te śliczne prace małych artystów można podziwiać w naszej bibliotece.
 
17.11.2016 r.  Budowa książki
Dzisiejszego dnia wspólnie z "zerówką" ze SP Nr 6 omawialiśmy budowę książki.
Była to okazja do głośnego czytania opowiadania "Franklin i książka z biblioteki" oraz wspólnej zabawy. Zadania jakie przygotowałyśmy dla dzieci nie sprawiły większych trudności. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały zakładki książkowe.